Chorzów – atrakcje

Chorzów to niewielkie miasto, położone na Górnym Śląsku, w samym centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto, mimo iż kojarzy się głównie z przemysłem wydobywczym, stanowi także skarbnicę cennych zabytków oraz ciekawych miejsc, które trzeba odwiedzić. Warto zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień, aby odwiedzić najważniejsze miejsca i okolice Chorzowa lub wybrać się tu na weekendową wycieczkę.

Obowiązkowy punkt zwiedzania – Park Śląski

Park Śląski stanowi jeden z największych pod względem powierzchni parków miejskich w Europie. Zajmuje powierzchnię 620 ha. Decyzję o jego założeniu podjęto w 1950 roku, budowę rozpoczęto natomiast rok później. Park miał stanowić swoiste zielone płuca Górnego Śląska. Najważniejsza, centralna część parku została zaprojektowana jako teren rekreacyjny, leśny, służący wypoczynkowi oraz uprawianiu sportów. Dookoła niej stworzono miejsce idealne na organizację wydarzeń kulturalnych oraz rekreacyjnych.

Park zachwyca bogactwem roślinności oraz jej różnorodnością. Nasadzono w nim około 70 gatunków drzew i krzewów. Na jego terenie zagospodarowano wiele oczek, zbiorników wodnych oraz fontann. Nikt też nie przejdzie obojętnie obok tzw. rosarium, stanowiącego największy ogród tego typu w Polsce, na którego powierzchni nasadzono kilkaset odmian róż.

Teren Parku Śląskiego to nie tylko bogactwo fauny i flory. To także miejsce przeznaczone na rozrywkę. Obecnie, na jego obszarze znajduje się Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium Śląskie, Górnośląski Park Etnograficzny. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą to robić na siłowniach na świeżym powietrzu, korzystając z ośrodka tenisowego, a także kolejki parkowej i liniowej.

Chorzów – wesołe miasteczko

Legendia, czyli Śląskie Wesołe Miasteczko, zajmuje obszar aż 26 ha, co czyni je największym lunaparkiem w Polsce. Spełni wymagania zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na jego terenie znajduje się ponad 40 obiektów, podzielonych na 5 stref tematycznych. Wesołe miasteczko swój urok zawdzięcza położeniu wśród zieleni oraz bliskiemu sąsiedztwu jeziora.

Na gości czekają rozmaite atrakcje – rozpoczynając od znanych każdemu diabelskich młynów, filiżanek czy duże samoloty, kończąc na zapierających dech roller-coasterach. Szczególną popularnością cieszy się wspaniała przejażdżka interaktywnym torem o długości 4,5 metra, który zabierze każdego w zaczarowany i magiczny świat Bazyliszka.

Chorzów ZOO – Śląski Ogród Zoologiczny

Chorzów może poszczycić się posiadaniem trzeciego największego ogrodu zoologicznego w Polsce. Został on wpisany do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, obok innych największych i najbogatszych gatunkowo ogrodów w Polsce. Przejście całego obszaru udostępnionego turystom zajmuje blisko 3 godziny! Ogród zamieszkuje ok. 300 gatunków zwierząt z całego świat, w tym także te zagrożone wyginięciem, takie jak: oryksy szablorogie oraz jelenie milu. Największą uwagę corocznie przyciągają żyrafy siatkowane, słonie indyskie czy tygrysy amurskie. Odwiedzenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest obowiązkowym punktem zwiedzania Chorzowa.

Ciekawe okolice Chorzowa

Odwiedzając Chorzów, warto wybrać się do miast oraz miasteczek znajdujących się w pobliżu, bowiem oferują naprawdę sporo atrakcji. Spośród najbardziej popularnych można wymienić:

  • spodek w Katowicach, w którym odbywają się największe imprezy kulturalne i rozrywkowe w Polsce. Na terenie obiektu znajduje się także lodowisko oraz ogromna sala gimnastyczna. To właśnie tu swój pierwszy koncert w Polsce zagrały popularne zespoły Metallica oraz Alice in Chains,
  • Nikiszowiec, czyli jedną z największych postindustrialnych dzielnic Katowic. Osiedle powstało w początkach XX wieku i było miejscem zamieszkania głównie dla robotniczej ludności Górnego Śląska. Warto zarezerwować sobie kilka godzin i wybrać się na spacer robotniczymi ulicami dzielnicy,
  • zagrodę Żubrów w Pszczynie, znajdująca się na terenie Parku Pszczyńskiego. Teren zagrody liczy łącznie ponad 20 ha. Spotkacie tu gatunki zwierząt takie jak: daniele, sarny, bernikle kanadyjskie, muflony i jelenie szlachetne.